Z jeslí v Ústí vznikl díky štědrému dárci Klokánek pro ohrožené děti

23.02.2013 15:23


23. února 2013  12:02

Ústí nad Labem má od tohoto týdne zařízení pro ohrožené děti Klokánek. Vzniklo i díky dárci, který Fondu ohrožených dětí odkázal 12,5 milionu korun. Prvními obyvateli ústeckého Klokánku je pětice sourozenců.

Ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková v ústeckém Klokánku
Zvětšit fotografii

Ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková v ústeckém Klokánku ' foto: Karel Pešek,         MAFRA

    

Vybudovat zařízení, kde najdou azyl děti týrané, odebrané alkoholikům či nalezené na ulici, trvalo v Ústí osm let.

  

"Byla to opravdu dlouhá cesta od chvíle, kdy se na nás s tímto nápadem obrátila ředitelka fondu Marie Vodičková," řekla starostka neštěmického obvodu Miroslava Válková.

Klokánek sídlí v objektu bývalých jeslí na sídlišti Na Vyhlídce. Později tam místo jeslí byla restaurace a s jeho majitelem se radnice o objekt šest let soudila.

Teprve loni v září se starostce Válkové podařilo podepsat kupní smlouvu a fondu objekt prodat za symbolických 250 tisíc korun. Rekonstrukce budovy stála fond 15 milionů a trvala necelý rok.

"Dnes sem můžeme umístit 28 dětí. Je tu sedm bytů, jeden maximálně pro čtyři děti. Dva už jsou obsazeny, bydlí v nich pět sourozenců," řekla Vodičková.

První Klokánek v Česku vznikl v Žatci

V Ústeckém kraji tak je teď už celkem sedm Klokánků. Úplně první, a to i v celé zemi, vznikl v Žatci. Dnes jich fond provozuje celkem 45 a nabízí zázemí pro 634 dětí. Každoročně přijme 163 dětí do 3 let a 20 až 30 novorozenců. Místa v Klokáncích tak stále nestačí.

"V Ústí byl potřeba, děti odtud se často vozily do Prahy, Teplic, Litoměřic. Přestože Klokánků přibývá, každý rok musíme odmítnout přes tisíc dětí," říká Vodičková.

Klokánek nabízí bezpečí pro děti od narození do 18 let. Jejich příchod do zařízení má různé důvody.

Děti volají do Klokánku i samy

"Největší část dětí je u nás na žádost rodičů, kteří je nezvládají anebo s nimi nemají kam jít. Každoročně nám ale zavolá i kolem dvanácti dětí, samy od sebe, že chtějí přijít," přiblížila Vodičková s tím, že v průměru u nich děti zůstávají maximálně půl roku.

V Klokáncích o děti pečuje 488 lidí, kteří kvůli tomu, že stát neziskovým organizacím zatím neposlal všechny peníze, nedostali ještě výplatu za prosinec.

"Není to lehké, snad se to brzy změní. Klokánky ale zavírat nebudeme. Bez dárců a sponzorů bychom každopádně nepřežili, i ústecký Klokánek stojí díky daru 12,5 milionu korun," dodala Vodičková.

Autor: Andrea Angermannová